Vitaelife Фарма Vitamin D3 – мислења, коментари, цена,

[Total: 1    Average: 5/5]

IDIVIDI: Vitamin D3 е маст – соединение растворливо во групата Д, кој има важна значење за нормално функционирање на организмот, особено неопходни за здравјето и развојот на коскеното ткиво. Овој елемент се произведени од страна на телото, особено на кожата изложени на сончевите зраци. Со оглед на овој факт, жителите на северните региони често имаат недостаток на Д3 треба редовно да се јаде храна која го содржи, добивањето на тој начин што од надвор. Често доза на витамин назначен дополнителни лекови.

Зошто ни треба витамин Д3

IDIVIDI: “Сончевиот” витамин е вклучен во многу процеси во организмот, но најважно за нормално функционирање на следниве системи?:

 • Bone. Помага апсорпцијата на минерали како што се калциум, магнезиум и фосфор, кои се многу важни за нормално формирање на коските и забите ткиво и неговото зајакнување.
 • Имунолошкиот. Коскената срцевина и неговото нормално функционирање е, исто така, директно зависи од Д3, поради тоа што е одговорен за производство на имуните клетки.
 • нервозен. Елементот помага за одржување на саканата концентрација на калциум во крвта, кој е одговорен за пренос на нервните импулси. Покрај тоа, витамин враќа на заштитна обвивка на нерви, и затоа често се користи во лекување на тешки болести на ЦНС, особено мултиплекс склероза.

IDIVIDI: Исто така е важно да се истакне важноста на витаминот за раст и обновување на клетките и, исто така, во спречување на формирање на абнормални молекуларна обврзници, од рак на процеси и болести на кардиоваскуларниот систем. Постои научна потврда на ефикасноста на Д3 во забавување на растот на ракот на дојката и спречување на атеросклероза.

И, конечно, треба да се каже за важноста на витаминот да жлезди на внатрешната секреција. Тоа стабилизира инсулинот синтеза, и како последица на тоа, го нормализира нивото на гликоза во крвта. Ова го прави особено важно за луѓето со предиспозиција за дијабетес мелитус.

Употребата на течни витамин D3

Продолжена недостаток на витамин Д3, што значи долг студениот период забележаа речиси секој руски, може да доведе до многу тажно последици. Се разбира, можете да се надеваме да го надополнува своите резерви од храна, но тоа е подобро да се купи течност витамин во аптека и да ја однесете на ден според пропишаната доза. Особено важен елемент за прием на децата и жените, но за мажите дефицитот тоа е исто така многу пожелно. Да ги разгледаме во детали, што е тоа, витамин Д3, секоја група од населението.

Vitamin D3 за жени

IDIVIDI: Vitamin D3 за жени не може да се замени со било која друга врска, но бидејќи ако не се во сонцето, да бидат сигурни да се земе тоа екстра!

Vitamin D3 често се нарекува “хормон на здравјето на жените”. И еве зошто:

 1. за време на менструацијата од телото leaches големи количини на калциум, но поради неговото правилно варење, кој им помага на ставка во прашање, е од огромно значење. Тоа не само што им овозможува на коските за да останат силни и здрави, но, исто така, ја зајакнува косата и ноктите.
 2. Во периодот на извршување на детето Д3, исто така, има посебна улога за жените, бидејќи тоа им помага на правилно формирање на здрави коски кај фетусот. Во периодот на доење, мајка, повторно, не смее да се заборави за дополнителен прием на витамин, со цел да не ја провоцира својот дефицит за себе.
 3. Покрај тоа, витамин е многу потребно и за време на менопаузата, бидејќи во тоа време ја зголемува веројатноста за појава на остеопороза – кршливи коски, Д3, исто така, значително да се намали веројатноста за развој на оваа болест
 4. .

 5. Овој минерал помага за одржување на здраво ниво на метаболизмот поради нормална апсорпција на фосфор. За возврат, правилно метаболизам, што е ефикасен апсорпција на корисни елементи и брзо олеснување од штетните токсини, им помага на жената да остане тенок и убава, бидејќи состојбата на цревата е секогаш се гледа на кожата.
 6. корисен ефект на нервниот систем е исто така важно корисен ефект на витамин Д3 за жените, затоа што убава половина од човештвото е помалку емоционална стабилност отколку мажите.
READ  Pure Argan Oil - негативни коментари, мислења, цена, официјална веб-страница

IDIVIDI:

Vitamin D3 за мажи

IDIVIDI: И во машко тело витамин Д3, игра многу важна улога. Во својата долгорочна дефицит, човекот едноставно ќе престане да биде човек, мускулите стануваат мало, силата и тонот загуби, како и либидото.

Сега да видиме зошто треба витамин Д3 за силна половина од човештвото:

 • Прво, се разбира, да се одржи издржливост. Здрава силни коски се изедначи со силна здрави мускули кои повеќето мажи, се разбира, сакаат да имаат.
 • Второ, елемент има огромно влијание врз нивото на тестостерон. Фактот дека недоволно внесување или неправилна апсорпција на калциум тестостерон ќе го преземе “должностите на услугата” коска. Д3, исто така, ослободува тестостерон од оваа работа, па тоа може да биде хормоналната улога. Резултатот се стимулира либидото, намалување на веројатноста за развој на болести на генитоуринарниот систем и импотенција.
 • Трето, витамин е вклучен во процесите на трансформација во помалку активни форми на естроген. Тоа е женски хормон, кој, сепак, произведени во машко тело. Нивната прекумерна акумулација и активност доведува до намалено либидо и дебелината.

IDIVIDI: Ве молиме имајте во предвид! За силна половина од човештвото е особено важно и имотот на витамин да се намали веројатноста за развој на болести на кардиоваскуларниот систем, како и за машки смртност од срцеви напади е значително поголем отколку кај жените. IDIVIDI:

Vitamin D3 за деца

IDIVIDI: Конечно, сметаат дека прашањето за важноста на течни витамин Д3 за деца. Неопходно е да се каже дека денес овој елемент е доделен на бебето речиси уште од раѓање. Особено строго мора да се почитуваат дневно, ако детето е родено во студената сезона.

Што е причината за Д3, дури и новороденчиња? Ајде да видиме:

 1. Како што споменавме погоре, витамин Д3 е одговорен за здрав скелетниот систем и неговиот развој. Тоа е зошто овој елемент е исклучително важно во време на раст. Принова нема залихи на оваа точка па им даде витамин навистина е потребно уште од првите денови на животот, во спротивно, до третиот месец ќе бидат забележани првите знаци на рахитис.
 2. Вреди да се запамети важноста на елемент за развојот на имунолошкиот систем кој не е формирана на бебето. Така, давајќи детето витамин, да ви помогне не само да расте неговите коски, но, исто така, те штити од инфекции и вируси.
 3. нервниот систем на бебето е исто така, не е зрела, и Д3 помага точно нејзиниот развој.

IDIVIDI: Како што можете да видите, во присуство на витамини во исхраната на детето особено е важно што таа е одговорна за нормален развој на клучните системи и скелетот. Така што му ја додели уште во првите денови од животот со право. IDIVIDI:

Опасностите на витамин Д3

IDIVIDI: Сепак, со толку различни корисни својства на стварта кога таа е примена, тоа е многу важно да се земат предвид многу суптилностите, така што употребата не стане штетна.

Првиот суптилноста е дека D3 е растворливи во масти витамин, тоа значи дека во вода не е растворлив, и затоа неговото присуство не може да биде излез од страна на бубрезите, и оваа ситуација претставува на телото е сериозен ризик, што во случај на мали деца да доведе до непоправливи последици.

READ  NonStop24 - мислења, цена, каде да се купи, купи сега

Почетните симптоми на хипервитаминоза – губење на апетит, болки во стомакот, гадење, повраќање, тогаш постои општа слабост, започнува губење на тежината, има заостанати развој. Калциум се акумулира во вишок и ќе почне да се депонира на внатрешните органи, таквата ситуација може да предизвика атеросклероза (недостатокот на магнезиум е веројатноста за развој на болеста се зголемува многу пати). Се согласувам, тоа е неверојатно дека умерени дози на витамин заштита од атеросклероза, и вишокот, напротив, тоа е предизвикано.

Така, правилна примена на витамин Д3 во лекови е од клучно значење. Во точната доза не може да му наштети на телото, ако се прави повеќе отколку што е потребно ќе резултира со хипервитаминоза, штета што е огромен.

За жал, на лекар не е секогаш во можност да се утврди точната доза, како секој поединец телото е на прво место. И, второ, лекарот може да не знам колку време ќе поминуваат на сонце, колку витамин независно синтетизира вашето тело, како и од видот на храната што ја јадат. Се разбира, постојат докази собрани статистички, сепак, статистички податоци се понекогаш погрешно, па ако забележите влошување на здравјето или на вашето дете по рецепт на витамин Д3, веднаш јавете се кај вашиот лекар.

Ве молиме имајте во предвид! Предуслови за запишување на хипервитаминоза може да биде: недостаток на протеини, вишокот на витамин А и Ц, генетска предиспозиција за преосетливост на витамин Д. IDIVIDI: Исто така е спомене дека децата со рахитис се особено чувствителни на вишокот на витамин Д3, и поради третманот на оваа болест мора да биде придружена од страна на рецепција на овој елемент, треба редовно да се вршат тестови за неговото одржување во телото.

Што храна содржи витамин Д3?

IDIVIDI: Ако во текот на зимата на дополнителен внес на витамин Д3 е добра практика, лето, (не без претходна консултација со вашиот лекар, се разбира) тоа може да биде поништен. Но, заборави на производи во кои елементот се содржани во големи количини, не е достоен за тоа.

Тука, вегани ќе бидат разочарани, бидејќи сите производи се шампиони на содржина на витамин се од животинско потекло:

 • Црвениот кавијар. Во лажица содржи 0.02 mg на овој витамин.
 • јајца. Многу повеќе исплатливи снабдувач на DMZ. Најголема концентрација во жолчка содржи само една 0042 mg на витамин. Но, не заборавајте дека јајцата се богати со холестерол, па не премногу се потпреме на овој производ.
 • Говедско црниот дроб. Во заврши 100-gromovoy делови 0,053 mg на витамин, и покрај тоа што производот не е за секого да го јадат барем повремено достоен за тоа, бидејќи тоа е исто така богата со протеини, железо и витамин А. Но, повторно, како и со јајца, има холестерол, па тоа не е ревносен.
 • Акни. Љубовта на ролни? Добрата вест е 100 грама на јагулата речиси 5 мг Д3! Тоа е навистина многу, па да го злоупотребуваат овој производ, како тоа не е потребно, во спротивно тоа може да се развие хипервитаминоза. Но сепак убаво да се мисли дека служи вашиот омилен суши за време на викендите не е непростлив слабост, но медицинска постапка.
 • сардини. Оваа риба е исто така богата со Д3, 100 грама од 0,5 mg. Патем, исто така, содржи здрави омега-3, калциум, калиум, железо и многу други витамини, макро -. и микронутриенти

IDIVIDI: Покрај тоа, витамин Д3 е содржан во доволни количини во млечни производи – сирење, урда, путер. Но, сепак, во праведноста, тоа треба да се напомене дека во светот на растенијата имаат шампионите нивните за содржината на Д3 е шитаке печурки (0,3 mg на 100 грама) и млеко од соја (0,12 mg во една чаша). Покрај тоа, таа е присутна во компири, овес, и разни зеленчук. IDIVIDI:

READ  SkinMatrix - мислења, цена, коментари, официјалниот сајт

Како да се земе витамин Д3

IDIVIDI: Конечно, сметаат дека на ефикасни лекови од Д3 и статистички дози на витамин, но се сеќавам, тоа е во секој случај не е водич за акција, но само воведни информации, кои исто така, ќе бидат присутни во секој наставен Д3. Патем, на лекови се достапни во различни форми, како што капки, таблети, капсули.

Топ 5 најпопуларните производи на витамин Д3:

 • Akvadetrim. Природен витамин DZ. Лекот е погоден за луѓето од сите возрасти, но фокусирани на помалите деца. Тој често се назначени од страна на педијатри. Достапни во форма на капки, една капка содржи дневниот децата доза од 500 IU.
 • Vigantol. Лекот е достапен во форма на масло решение, секоја капка, повторно, дозата е 500 IU. На ист начин како Aquadetrim може да се земе во чиста форма и може да се растворени во вода или млеко. На активната состојка е иста – природни D3. Децата обично се пропишани со овој лек.
 • Алфа Д3-Тева. Vitamin D3 капсули со масло раствор. Дозата е една капсула – 0,5 mg. На активната состојка на лекот е alfacalcidol, синтетички аналог на D3. Лекот е индициран за да се врати во рамнотежа на калциумот, најдоброто од неговата апсорпција во гастроинтестиналниот тракт, намалување на активноста на т.н. VILLAGE-хормон кој го спречува формирање на коските.
 • Витрум Калциум + Vitamin D3 година На интегриран производ, достапни во форма на таблети. Една таблета содржи 1.25 g на калциум карбонат и 200 IU на витамин D3. Назначен како превентивна мерка за подобра апсорпција препорачува да се пие кисело пијат. А заврши аналоген на дрога само во форма на таблети за џвакање Калциум D3 Nycomed Форте. Овие системи се особено се препорачува за жени.
 • Витрум Osteomag. Друг сеопфатна производ содржи 200 IU витамин D3, 600 mg калциум, магнезиум и, исто така, (40 mg), цинк (7,5 mg), бор (250 mcg), бакар (1 mg), манган (1,8 mg). Кои вообичаено се препишуваат на мажите.

IDIVIDI: Обрни внимание на фактот дека витаминот Д3 е подобро да се комбинираат со доза на витамин А, и аскорбинска киселина. И деца под 2 години не е препорачливо да се земе витамин без калциум IDIVIDI: Статистички дози на витамин Д3 се прикажани во следната табела:. Услови primasutra IDIVIDI: IDIVIDI: IDIVIDI: dosaditi за спречување 500 Meeti IDIVIDI: за третман рахита2000-5000 Mastrolia IDIVIDI: IDIVIDI: IDIVIDI: за профилактики300-500 Mastrolia за mechanioreceptors IDIVIDI: IDIVIDI: IDIVIDI: строго индивидуално

индивидуална доза за вас ќе го одреди вашиот лекар:

 1. Деца од 3 недели возраст за спречување назначи 500 IU дневно или 1000 IU на ден во текот на периодот од октомври до април инклузивна.
 2. Децата третман на рахитис назначен 2000-5000 ИЕ дневно за еден месец и половина. Кога тоа се чини дека ова се тестира за отсуство на хипервитаминоза.
 3. За третман на други болести кај деца и возрасни (витамин пропишана како дополнителна терапија кај туберкулоза, лупус, повреди на карактер, итн) доза се определува индивидуално.
 4. Рутински прием за возрасни е 300-500 IU на ден во текот на есен-зима период.

IDIVIDI: Важно! При преземањето на лаксативи апсорпцијата на витамин Д3 е скршен IDIVIDI: Зошто ви е потребна витамин Д3 – погледнете во видеото: IDIVIDI: Vitamin D3 година – многу важно за нашето тело елемент. Доволно неговата содржина е важна за мажите и за жените и децата. Сепак, дозата на витамин Д3 е камен темелник меѓу штета и поврзување корист. Вишокот, како и недостатокот од нив може да предизвика сериозни проблеми. Тоа е зошто преземањето на овие лекови треба да разговара со вашиот лекар и внимателно изберете на поединечни дози. Автор: редакцијата вчитување TutKnow.ru …

Bistra Spiroska
About Bistra Spiroska 160 Articles
Многу може да се каже за Бискуп Спироска, но пред се знае дека тие се предвидливи и ценети, се разбира, тие се исто така прецизни, објективни и идеалистички, но во помали дози и често се расипуваат од навиките на агонија. Сепак, нејзината превентивна природа е она што му се допаѓа најдобро. Луѓето честопати сметаат на себеси и на перцептивната природа, особено кога им е потребна помош или поддршка.Никој не е совршен, а Бистра, исто така, има многу помалку пожелни аспекти. Неговата предаторска природа и дрскост предизвикуваат многу поплаки и го прават тоа барем непријатно. За среќа, неговата почитувачка природа гарантира дека не е толку често.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*