Uniderm – осврти, цена, каде да се купи, купи сега

[Total: 0    Average: 0/5]

Крем Uniderm е средство за анти-воспалителни, antidotnogo активности со широк спектар на апликации во лекување на болести на различни етиологија. Детален опис на карактеристиките на лекови ќе ви помогне да ги истражи основните својства на лекот.

фармаколошки својства, состав и форма на прашање

акција Uniderm врз основа на активната супстанција Мометазон хормонални потекло, која произведува синтезата на простагландини од страна на ослободување на кикирики киселина. Апсорпцијата на лекот е мал и го ограничува содржината на супстанцијата во крвта е забележан во износ од 0,4%, по 8-10 часа.

Составот од Uniderm врз основа на комбинација од следниве компоненти:

 • мометазон фуроат;
 • глицерил моностеарат;
 • титаниум диоксид;
 • стеарил алкохол;
 • вазелин;
 • козметички восок;
 • прочистена вода;
 • фосфорна киселина.

Лекот е претставен во форма на крема проѕирен бои, спакувани во алуминиумски туби со капацитет од 15 до 30 грама.

намена, ограничувања за примање, несакани ефекти

Крем Uniderm има широк користење и ефикасни за како сведоштво за да се користи:

 • отстранување на тешка чешање за време на акутна дерматози;
 • акутна псоријаза, себореичен атопичен дерматитис.

интраназална администрација на лекот вклучува третман на следните болести:

 • акутната фаза на алергиски ринитис;
 • синузитис со истовремена употреба на антибиотици;
 • превентивни мерки во развојот на ринитис.

На дрога, исто така, има голем број на контраиндикации:

 1. pityriasis rosea;
 2. присуство на сифилис;
 3. дерматитис орална тип;
 4. заразни болести на кожата;
 5. периодот по вакцинација;
 6. новороденчиња и бебиња до 6 месеци;
 7. периодот на бременоста на бебето;
 8. хранење лактација;
 9. акутна форма на туберкулоза;
 10. алергиски реакции на активен лек;
 11. индивидуални чувствителност на компоненти.
READ  ProtoProstate - осврти, цена, каде да се купат, капсули, аптека

Ако користите крем од Uniderm година може да се развие несакани ефекти од следниве природата:

 • алергиски реакции (уртикарија, јадеж);
 • акутна форма на фоликулитис;
 • акни на лицето;
 • прекумерна пигментација на кожата;
 • атрофични промени на кожата;
 • алергиски дерматитис;
 • потењето болест.

појава на негативни симптоми по примената на лекот вклучува прекин на крем и да добијат квалификувани препорака на лекар!

начини на лекови

Упатство за употреба на надворешен Uniderm подразбира употреба на лекови. Крем применува во тенок слој на чиста и сува кожа 1-2 пати на ден. Ова не е да се зголеми закажани дозирање, како на лекови има хормонални потекло.

Користење на Uniderm за време на бременоста и доењето не се препорачува. Како активни состојки на производот вклучува компоненти на системска изложеност која може да предизвика негативни ефекти и влијае на развојот на неродено дете. Крем е пожелно за деца до 6 месеци.

Предозирање се карактеризира со угнетување на нервниот систем и појавата на адренална инсуфициенција. Во овој случај се препорачува симптоматска терапија и да го врати на електролитниот баланс.

Лекот може да се купат во аптека само ако постои посебен рецепт од вашиот лекар. Рок на траење 2 години од датумот на производство. По пат кога апликацијата е строго забрането! услови за чување на температура од 15-25 степени на суво и темно место недостапни за деца.

Дополнителни насоки и аналози

Интеракции со други лекови крем не е контраиндициран, но не треба истовремено да се користат и други креми за надворешна употреба. Комбинацијата на лекови со алкохол не се покажаа клинички податоци за ефектите на лекови.

READ  DermaCorrect - мислења, цена, каде да се купи, купи сега

Цената на крем Uniderm е во прифатлива опсег е 120-150 рубли во зависност од регионот на земјата и за статусот на мрежата во аптека. Цената на ниско дрога во споредба со нејзината ефикасност во лекувањето на многу дерматолошки заболувања!

Во присуство на одредени индикации можете лесно да ги одблизу аналози на Uniderm опишани во следнава листа.

 1. Aweart. Еден од најефикасните аналози на Uniderm гликокортикоид потекло. Лекот се претставени во форма на масти за локална употреба и ефикасна за различни дерматолошко патологии избувлива природа за да се елиминира тешка чешање. Контраиндикации: Алергија, розацеа, бременост, доење, туберкулоза, сифилис, деца до 2 години. Цената на 220-230 рубли.
 2. Beason. Евтини прототип Uniderm анти-алергиска ефекти. База на материјал Atamazon обезбедува ефикасност и хормонални потекло на лекот. Индикации: кожни болести од различни видови во акутната фаза на болеста. Лекот не е препорачливо за време на бременоста, доењето, алергии, вирусни инфекции, периорален дерматитис. Цената е 40-50 рубли.
 3. Gitan-N. А близок замена на оригиналната во форма на крема, која содржи идентични активна состојка. Примена медицина е третман на псоријаза, себореичен и атопичен дерматитис. Контраиндикации: бременост, доење, алергиски симптоми, сифилис, туберкулоза, pityriasis rosea, габични кожни лезии, возрасната група од деца до 2 години. Цена 150-160 рубли.
 4. Ова решение. Ефективна аналоген Uniderm со супстанција, што глукокортикостероидот потекло активен. На дрога е пропишана за развој на сериозни дерматолошки услови во сложена форма. Контраиндикации: бременост, доење, сифилис, туберкулоза, отворени рани на кожата, ракот на процеси, трофички чирови, возрасната група од деца до 2 години. Цена од 50-70 рубли.
 5. Elokom.One од најдобрите синоними Uniderm претставен како крем, маст и лосион. Индикации за употреба: Елиминација на воспалителни симптоми кај акутна период на trauma.The дрога не е препорачливо за алергии, деца под 2 години. Цената 420-450 рубли.
READ  Verminex - осврти, цена, каде да се купат, оригинални, аптека,

Замена на оригиналот на соодветен еквивалент треба да биде одобрен од страна на вашиот лекар, кој ќе им препорачаат на ефикасен и безбеден алатка!

Осврти

Осврти на кремот на Uniderm година имаат позитивен одговор во третманот на различни дерматолошки заболувања. Повеќето луѓе кои користеле дрога, велејќи дека неговата висока ефикасност во лекувањето на тешки форми на псоријаза, но многу корисници се претпазливи за користење на лекови за долг период на време се должи на хормонални потекло на медицината. Дерматолозите пропишува гликокортикоид средство во присуство на јасни индикации за употреба.

Можете да го напуштите вашиот коментари за крем Uniderm, тие ќе бидат корисни за други корисници на сајт!

Uniderm е голем број на хормонални методи на висок степен на ефикасност се користи во лекување на разни кожни заболувања. Лекот има доволен број на врсници и позитивни повратни информации во врска со употребата на лекови. Ефикасноста на лековите зависи согласност со дозата и правилна распределба на врските!

Bistra Spiroska
About Bistra Spiroska 160 Articles
Многу може да се каже за Бискуп Спироска, но пред се знае дека тие се предвидливи и ценети, се разбира, тие се исто така прецизни, објективни и идеалистички, но во помали дози и често се расипуваат од навиките на агонија. Сепак, нејзината превентивна природа е она што му се допаѓа најдобро. Луѓето честопати сметаат на себеси и на перцептивната природа, особено кога им е потребна помош или поддршка.Никој не е совршен, а Бистра, исто така, има многу помалку пожелни аспекти. Неговата предаторска природа и дрскост предизвикуваат многу поплаки и го прават тоа барем непријатно. За среќа, неговата почитувачка природа гарантира дека не е толку често.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*